ورود به سايت

 
صفحه نخست امور سیاسی امور فرهنگی امور اقتصادی امور کنسولی پست الکترونیکی
 

:: اطلاعات ضروری

 
   
توصیه های سفر به هموطنان ایرانی در خارج از کشور

چنانچه هریک از اتباع جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور مرتکب جرمی شوند، مراتب از طریق اینترپل آن کشور به پلیس بین الملل جمهوری اسلامی ایران منعکس می شود. بدیهی است این موارد در سوابق کیفری فرد ثبت شده و علاوه بر این به موجب قانون صدور گذرنامه محدودیت هایی برای خروج مجدد این افراد از ایران اعمال خواهد شد.

ارتکاب اعمال مجرمانه توسط ایرانیان در خارج از کشور ، حیثیت ملی ما را خدشه دار می کند و هر ایرانی سمبل و نماینده مردم ایران محسوب میشود لذا از شما هموطن گرامی تقاضا داریم که مواظب اعمال و رفتار خود در خارج از کشور باشید.
وجود جرایم سازمان یافته و شبکه های مافیایی در برخی از کشورها و عدم آشنائی افراد با شگردهای و عملکرد این باندها سبب می شود اتباع ایران که با هدف مهاجرت و یا اخذ ویزا به این کشورها سفر می نمایند، بعضا در همان بدو ورود به دام صیادان و جاعلین بین المللی افتاده و همه اندوخته های زندگی خود را در این راه از دست بدهند لذا موارد ذیل به هموطنان عزیز توصیه می شود:

  از تحویل دادن مدارک هویتی خود ( خصوصا گذرنامه ) به افراد غیر مسئول جدا خودداری نمایید.

  برای اخذ ویزای دیگر کشورها مستقیما به سفارت کشور مورد نظر مراجعه کرده و از تماس با دلالان و واسطه ها خودداری نمائید.
  در ترکیه جهت امور اداری خود مانند ثبت ازدواج ، ثبت شرکت و یا اخذ اجازه اقامت حتما مستقیما به خود مرکز و اداره ترک مورد نظر مراجعه و یا جهت راهنمائی با نمایندگیهای کشورمان تماس حاصل نمائید و از تماس با واسطه ها و یا پرداخت مبالغی جهت انجام این امور به این نوع افراد جدا خودداری نمائید.
  به اشخاص نا آشنا که در فرودگاه و یا اطراف سفارتخانه ها قصد طرح دوستی با شما را دارند، اعتماد ننمائید.
  با توجه به شیوع انتقال مواد مخدر و سایر اشیاء غیر مجاز از طریق جاسازی در بسته های کوچک وانتقال آن توسط مسافرین به خارج از کشور، از پذیرفتن هر بسته یا شیئی از افراد ناشناس برای انتقال آن به خارج از ایران جدا خودداری نمائید.
  در کشورهای حوزه خلیج فارس و برخی از کشورهای دیگر داروهای مسکن قوی و کدئین دار جزو مواد مخدر محسوب میشود و همراه داشتن آن پیگرد قانونی دارد. لذا از همراه داشتن آن خودداری و در صورت نیاز نسخه پزشک معالج را همراه داشته باشید.
  ازسپردن وسایل، مدارک شناسایی ، کارت اعتباری، پول و اشیاء گران قیمت خود به افراد ناشناس و یا رها نمودن آنها در اتاق محل اقامت خودداری نمایید.
  همواره مدرک شناسائی ،نشانی و شماره تلفن محل سکونت خود و یا افرادی که با شما آشنا میباشند را همراه داشته باشید.
  در صورت امکان از کارتهای اعتباری استفاده کنید و در غیر این صورت فقط به میزان مورد نیاز وجه نقد همراه داشته باشید و در نگهداری آن دقت نمایید.
حتی الامکان در اوقات پایان شب و یا صبح زود از تردد در محل های خلوت نظیر ایستگاههای مترو خودداری نمائید.
  مطمئن ترین محل برای مراجعه جهت راهنمائی و رسیدگی به مشکلات احتمالی پیش آمده سفارت و نمایندگیهای جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور میباشد لذا قبل از سفر به هر کشور آدرس و تلفن نمایندگیهای جمهوری اسلامی ایران در آن کشور را تهیه و همراه داشته باشید.

هموطنان عزیز در خارج از کشور میتوانند جهت مشاوره درزمینهای تخصصی و همچنین مشکلات پیش آمده خود با پلیس اینترپل جمهوری اسلامی ایران از طریق نمابر با شماره های 81824263 و 22259861  درتهران ویا از طریق نشانی پست الکترونیک (Interpol_Tehran@Police.ir) تماس حاصل نمایند.
 

 چاپ   
 
دوشنبه . 13 بهمن . 1393
 

 
 
   کلیه حقوق این سایت متعلق به سفارت جمهوری اسلامی ایران - آنکارا می باشد